پست ویدئویی بهتر است یا عکس

پست ویدئویی بهتر است یا عکس؟ کدام یک باعث بیشرفت پیج میشه؟

5/5 - (4 امتیاز)

یکی از مهم‌ترین چالش‌های که در ابتدای مسیر تولید محتوای اینستاگرام با آن مواجه میشویم این است که پست خود را به شکل عکس تهیه کنیم یا ویدئو؟ همه‎ی ما گاهی با پست‌های عکسی و گاهی با پست‎های ویدئویی مواجه می‎شویم که تاثیرگذاری بسیار خوبی دارند. به همین خاطر نمی‎توان گفت که کدام یک از آن‎ها بر دیگری برتری دارند. بلکه مسئله این است که موضوع پست شما با کدام یک مطابقت بیشتری دارد. با ما همراه باشید تا متوجه شویم که پست ویدئویی بهتر است یا عکس و در چه زمانی باید از آن‎ها استفاده کرد.

قالب‎های محتوا در اینستاگرام چیست؟

خوشبختانه اینستاگرام این فضا را فراهم کرده است تا افراد بتوانند محتوای خود را به شکل‎های گوناگونی منتشر کنند. برای مثال شما می‎توانید عکس تکی، عکس اسلایدی (به شکل آلبوم)، ویدئوی یک دقیقه‎ای تکی، ویدئوهای اسلایدی و ویدئوهای Reels داشته باشید. در واقع هدف اصلی این شبکه‎ی اجتماعی این بوده است که افراد با توجه به محتوایی که دارند انتخاب کنند که کدام یک از این قالب‎ها برای آنان مناسب‎‏تر است.

اما همیشه اوضاع اینقدر خوب پیش نمی‎رود. گاهی به دلایل مختلف مجبوریم به این نکته توجه داشته باشیم که مخاطب از کدام یک از این قالب‎ها بیشتر استقبال می‎کند یا کدام یک از آن‎ها هزینه‎ی کمتری برای ما ایجاد خواهد کرد.

چرا انتخاب ویدئو بودن یا عکس بودن پست مهم است؟

اگر شما صاحب یک پیج شخصی در اینستاگرام باشید آنگاه تفاوت چندانی نمی‎کند که پست خود را در چه قالبی منتشر کنید. اما اگر یک پیج تجاری داشته باشید مهم است که محتوای شما چگونه به دیده‎ی مخاطب می‎رسد.

تحقیقات نشان داده است که محتوای ویدئویی نسبت به سایر قالب‎ها از جذابیت بیشتری برخوردار است. یعنی کاربران ترجیح می‎دهند که یک موضوع خاص را در قالب یک ویدئو دریافت کنند تا متن یا عکس. یکی از مهم‎ترین علت‌های آن درگیر کردن همزمان حواس بینایی و شنوایی است.

اما اینطور نیست که فکر کنید هر بار که ویدئو تولید کنید تعامل بیشتری دریافت خواهید کرد. این که از ویدئو استفاده کنید یا عکس تا حد زیادی به موضوع محتوای شما ارتباط دارد. این روزها صفحاتی که سعی می‎کنند از هر دو رسانه استفاده کنند موفق‎تر ظاهر شده‎اند. با این حال فاکتورهای بسیاری وجود دارد که سبب می‎شود شما از بین این دو یکی را انتخاب کنید.

چه عواملی در انتخاب ویدئو یا عکس بودن پست تاثیرگذار است؟

باید به این نکته توجه داشته باشیم که با این که هر دوی این قالب‎ها یک رسانه هستند اما هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاصی دارند. ممکن است شما به خاطر شرایطی که دارید نتوانید انتخاب آزادانه‎ای در این زمینه داشته باشید. در این قسمت تعدادی از عوامل تاثیرگذار را بیان خواهیم کرد.

هزینه‎

یکی از نکات مهم در تولید محتوای اینستاگرامی بحث هزینه است. هر پستی که توسط شما در پیجتان منتشر می‏‎شود هزینه‎هایی در پی دارد. نکته این جاست که محتوای ویدئویی همیشه هزینه‎ی بیشتری نسبت به محتوای متنی یا عکسی دارند. توجه داشته باشید که برای ساخت ویدئو نیاز به دانش تخصصی‎تری است و سخت افزار گران قیمت‎تری هم نیازمند است. به همین خاطر افرادی که بودجه‎ی کمتری دارند اصولا به سراغ تولید محتوای متنی یا عکسی می‎روند.

زمان

اگر قبلا اقدام به انتشار محتوا به سبک‎های گوناگون در اینستاگرام کرده باشید قطعا متوجه این موضوع شده‎اید که تولید محتوای ویدئویی همیشه زمانبرتر از سایر قالب‎هاست. این در حالی است که می‎توان عکس یا متن را در زمان بسیار کوتاه‎‌تری تهیه کرد. با این حال همیشه عواملی مانند تاثیرگذارتر بودن ویدئوها سبب میشود که افراد ویدئو را برای انتقال مفهوم استفاده کنند.

استخدام

با این که برای نوشتن متن هم نیاز دارید که یک فرد را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد با این حال احتمال به وجود آمدن این نیاز در زمانی که پست ویدئویی تولید می‎کنید بیشتر خواهد شد. نکته‎ی دیگر اینجاست که افراد متخصص در حوزه‎ی تولید ویدئو زیاد است اما اگر بخواهید شخصی را که به صورت تخصصی در زمینه‎ی تولید محتوای متنی فعالیت می‎کند را پیدا کنید، شانس کمی خواهید داشت.

ویژگی های پست های عکسی و ویدئویی

چرا پست خود را به شکل عکس منتشر کنیم؟

یکی از مهم‎ترین دلایلی که سبب می‎شود افراد پست‎های خود را به شکل عکس منتشر کنند این است که هزینه‎ی کمتری در بر خواهد داشت. نکته‎ی بعدی این است که عکس‎ها اصولا لایک بیشتری را نسبت به ویدئو دریافت می‎کنند چرا که خواندن آن‌ها ساده‎تر است.

برای این که بتوانید پست‎های عکسی طراحی کنید کافی است که محتوای متنی را تهیه کرده و سپس آن را با استفاده از نرم افزارهای کمکی و یا حتی قالب‌های آماده جاسازی کنید. همچنین برای انجام این کار نیاز به سخت افزار قدرتمندی هم نخواهید داشت.

اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که عکس‎ها حواس مخاطب را کمتر جذب خود می‎کنند. یعنی مخاطب به نسبت کمتر از ویدئوها در آن فرو خواهد رفت و همین موضوع سبب می‎شود که تاثیرگذاری آن هم کمتر باشد. همچنین اگر تعداد عکس‎های شما زیاد باشد احتمالا مخاطب حوصله‌ی ورق زدن و خواندن آن را نخواهد داشت.

چرا پست خود را به شکل ویدئو منتشر کنیم؟

ویدئوها به خاطر درگیر کردن بیشتر مخاطب سبب می‎شوند که تاثیرگذاری پیام روی آن‌ها بیشتر باشد. بنابراین اگر قصد تبلیغ یک محصول یا خدمت خاص را دارید احتمالا ویدئو گزینه‎ی مناسب‎تری است. ویدئوها اصولا بیشتر سیو شده و برای افراد بیشتری فوروارد می‎شوند. همچنین اگر نیاز به تعامل بیشتر دارید، ویدئو برای شما گزینه‎ی بهتری خواهد بود چرا که می‎تواند کامنت‎های زیادی را دریافت کند.

با این حال ویدئوها به خاطر ماهیت خود، هزینه‎ی تولید بیشتری دارند. شما برای این که بتوانید یک ویدئوی خوب تهیه کنید نیاز خواهید داشت تا سخت افزار قدرتمندی داشته باشید و از مهارت‎های کافی کار با نرم افزارهایی مانند پریمیم یا افترافکت هم برخوردار شوید. در غیر این صورت نیاز خواهید داشت تا یک شخص را برای انجام این کار استخدام نمایید.

در نهایت پست خود را به صورت عکس منتشر کنیم یا به صورت ویدئو؟

مشخص است که نمی‎توان جواب این سوال را به صورت واضح و رک و راست گفت. ممکن است گاهی پست به صورت ویدئو بازخورد مثبت بیشتری بگیرد و گاهی هم پست به صورت عکس. از آنجایی که پاسخ دادن به این سوال نیازمند تجربه‎های بسیار است ما سعی می‎کنیم تا چند عامل مهم برای تصمیم گیری در این حوزه را به شما معرفی کنیم.

در واقع انتخاب این که ویدئو یا عکس منتشر کنید به صورت مستقیم به این موضوع مرتبط است که از انتشار این پست چه انتظاراتی دارید. آیا می‎خواهید لایک‎های زیادی دریافت کنید؟ آیا می‎خواهید تعداد کامنت‎های خود را افزایش دهید؟ آیا دلتان می‎خواهد که افراد بیشتری پست شما را سیو کنند؟ آیا نیاز به اشتراک گذاشته شدن پست‎هایتان دارید؟ در این جا به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

پست‎های عکسی لایک‎های بیشتری دریافت می‎کنند!

شاید برایتان تعجب آور باشد که پست‎های عکسی به صورت معمول لایک‎های بیشتری دریافت خواهند کرد. علت آن هم نسبتا واضح است. هنگامی که افراد در حال اسکرول کردن صفحه‎ی فید خود هستند، پست‎های عکسی را به سرعت آنالیز، لایک کرده و از آن عبور می‎کنند.

این در حالی است که برای مشاهده‎ی ویدئو نیاز دارند که مدت زمان بسیار بیشتری را صرف کنند. همین موضوع سبب می‎شود که تعداد لایک‎های پست‎های عکسی بیشتر از پست‎های ویدئویی باشد. بنابراین اگر فکر می‎کنید که پیج شما نیاز به لایک بیشتری دارد بنابراین بهتر است محتوای خود را در قالب تصویر پیاده سازی کنید.

پست‎های ویدئویی کامنت‎های بیشتری دریافت می‎کنند!

بررسی‎ها نشان داده است که پست‎هایی که به صورت ویدئویی منتشر می‎شوند، کامنت بیشتری دریافت می‎کنند. بنابراین اگر دوست دارید که تعداد کامنت‎های خود را افزایش دهید، شاید انتشار پست به صورت ویدئو گزینه‎ی بهتری باشد. اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا با وجود این که میزان بازدید از پست‎های ویدئویی کمتر است اما کامنت‎های بیشتری نسبت به پست عکسی به دست می‎آورد؟

ویدئویی که بتواند کاربر را قانع کند که تا انتهای آن را مشاهده نماید، اصولا تاثیر زیادی روی وی خواهد داشت. به همین خاطر است که فرد مشاهده کننده با احتمال بیشتری برای پست کامنت می‎نویسد. این در حالی است که اصولا عکس‎ها نمی‎توانند آنقدرها ذهن مخاطب را درگیر کنند، به طوری که وی را تشویق به نوشتن کامنت نمایند.

البته حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که این آمارها با توجه به تعداد زیادی نمونه به دست آمده است. لذت ممکن است که گاهی آنطور که نتیجه گیری شده، نباشد.

پست‌‎های ویدئویی بیشتر ذخیره می‎شوند!

ذخیره شدن قابلیتی است که توسط آن کاربران اینستاگرام می‎توانند پست‎های مد نظر خود را با زدن علامت روبان کنار آن در بخشی داشته باشند و هر بار که دلشان خواست به سرعت به آن دسترسی داشته باشند.

هر چه قدر که یک پست بیشتر سیو شود، اینستاگرام آن را جذاب و مفیدتر تلقی می‎کند و احتمال ورود آن به اکسپلور بیشتر خواهد بود. اگر فکر می‎کنید که نیاز دارید پست‌تان بیشتر ذخیره شود، خوب است که آن را به شکلی یک ویدئو طراحی کنید.

پست‎های ویدئویی اصولا یک موضوع را به صورت کامل آموزش می‎دهند. پست‎های آموزشی هم اصولا بیشتر مورد توجه قرار میگیرند. به همین خاطر تعداد سیو شدن آن‎ها هم بیشتر است. همچنین کاربران تمایل بیشتری به دوباره مشاهده کردن یک ویدئو دارند. در نتیجه به دفعات بیشتری پست‎های ویدئویی را ذخیره می‎کنند.

پست‎های ویدئویی بیشتر به اشتراک گذاشته می‎شوند!

از آنجایی که محتواهای فان اصولا در قالب ویدئو منتشر می‎شوند و این نوع از پست‎ها هم طرفداران بیشتری دارد به همین خاطر واضح است که پست‎های ویدئویی بیشتر به اشتراک گذاشته خواهند شد. با این حال میزان به اشتراک گذاشتن شدن یک پست بیشتر به محتوا و کیفیت آن ارتباط دارد اما تجربه نشان داده که پست‎ های ویدئویی عموما بیشتر به اشتراک گذاشته می‎شوند.

چند نکته‎ ی مهم

یکی از مسائلی که باید به آن‎ها توجه داشته باشید این است که اگر محتواهایی که تولید می‎کنید آموزشی است، بهتر است که آن‌ها را در قالب ویدئو منتشر کنید. البته خوب است که هر از چند وقت یک بار پست‎های عکسی هم داشته باشید. اما در هر صورت مخاطبان از پست‎های ویدئویی شما استقبال بیشتری خواهند کرد.

اگر حیطه‎ی فعالیت شما در زمینه‎ی فیلم سینمایی و سریال‎هاست هم بهتر است که از ویدئوها استفاده کنید. چرا که لازم است بخشی از فیلم یا سریال را برای مخاطبان خود پخش کنید تا آن‎ها را به این موضوع علاقه مند کنید. همچنین پیج‎هایی که در زمینه‎ی معرفی تکنولوژی‎های جدید، ورزش، سرگرمی و فان هستند هم بهتر است که از ویدئوها استفاده کنند.

اما اگر پیجی هستید که برای مثال لباس می‎فروشید، بهتر است که پست‎هایتان به شکل عکس باشد. اما هر از چند گاهی شاید بد نباشد که پست‎های ویدئویی هم قرار دهید. با این حال بایستی تمرکز اصلی شما روی عکس‎ها باشد.

پیج‎های فروش عکس پس زمینه، قالب‌‎های اینستاگرامی، اخبار و توییت هم بایستی از عکس‎ها استفاده کنند.

بهتر است این نکته را مد نظر قرار دهید که مخاطبان شما افراد بسیاری هستند و هر کدام از آن‌‎ها هم سلیقه‎های گوناگونی دارند. به همین خاطر به نفعتان است که از قالب‎های مختلف محتوا به صورت همزمان استفاده کنید. برای مثال گاهی عکس تکی، عکس اسلایدی، ویدئوی تکی، ویدئوی اسلایدی، IGTV، ریلز و … . اما با توجه به بودجه و شرایطی که دارید، روی یکی از آن‎ها تمرکز کنید.

سخن پایانی

انتخاب این که پست خود را به شکل یک ویدئو یا عکس منتشر کنیم همیشه کار آسانی نیست. ما مجبوریم که به عوامل مختلف و متعددی به صورت همزمان فکر کنیم و در نهایت نتیجه بگیریم که محتوایی که تولید کرده‎ایم به کدام یک از این قالب‎ها منطبق‌تر است. اما همیشه باید حواسمان باشد که کاربران هم به کدام شکل از ارائه‎ی محتوا بازخورد بهتری نشان می‎دهند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا مزایا و معایب هر کدام از این قالب‎ ها را بررسی کنیم. همچنین مثال‎هایی از موضوعات مختلف پیج‎ها و قالب مناسب‎ آن‎ها زدیم و عوامل متعددی که منجر به انتخاب ویدئو یا عکس می‎شود را هم با یکدیگر برشمردیم. در نهایت این خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام یک از این 2 قالب یعنی ویدئو و عکس می‎تواند برای محتوایی که قصد ارائه‎ی آن را دارید بهتر و کارا تر باشد.

همچنین اگر نیاز دارید که لایک بالا داشته باشید میتوانید با خرید لایک برای پست های ویدیوی خود آنها را محبوب تر کنید.

سوالات متداول در زمینه پست ویدئویی و عکس

ویدیو یا عکس کدام جذاب است؟

کاربران ترجیح می‎دهند که یک موضوع خاص را در قالب یک ویدیو دریافت کنند تا متن یا عکس. یکی از مهم‎ترین علت‌های آن درگیر کردن همزمان حواس بینایی و شنوایی است. اما اینطور نیست که فکر کنید هر بار که ویدئو تولید کنید تعامل بیشتری دریافت خواهید کرد. این که از ویدئو استفاده کنید یا عکس تا حد زیادی به موضوع محتوای شما ارتباط دارد.

از کجا بفهمیم بهتر است ویدئو انتخاب کنیم یا عکس؟

هزینه‎: هر پستی که توسط شما در پیجتان منتشر می‏‎شود هزینه‎هایی در پی دارد. زمان: تولید محتوای ویدیویی همیشه زمان برتر از سایر قالب‎هاست. این در حالی است که می‎توان عکس یا متن را در زمان بسیار کوتاه تری تهیه کرد.

2دیدگاه
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
ارسال دیدگاه
خرید فالوور واقعی
خرید فالوور واقعی
خرید ویو اینستاگرام
خرید ویو اینستاگرام
خرید لایک اینستاگرام
خرید لایک اینستاگرام
Search

فهرست مطالب

1000
فالوور ارزان
66,612تومان
سفارش
1000
ویو اینستاگرام
3,996تومان
سفارش
1000
لایک اینستاگرام
32,879تومان
سفارش

لیست فالوور ها

لیست لایک ها

لیست ویو ها